Податкова перевірка підприємства: чи варто її боятися?

Більшість з нас (та що там – все!) тремтять перед однією думкою про податкову перевірку. І рядові співробітники, і бухгалтери, і директори підприємств знають: йде інспектор – чекай біди. Але чи вірно це висловлювання?

У цій статті ми відповімо на злободенне питання: чи варто боятися податкової перевірки підприємства? Ми розглянемо причини наших побоювань з посиланнями на статті Податкового кодексу і прикладами з життя більшості компаній.

 

Що таке податкова перевірка?

 

Податкова перевірка – це процедура контролю спеціальною державною службою над підприємством з приводу законності обчислення і сплати податків. Часто підприємці толком не знають, що перевіряє податкова. Все залежить від типу процедури.

Податкові перевірки та їх види:

  • фактична;
  • камеральна;
  • документальна.

Під час камеральної перевірки вивчаються звіти підприємства за податками. При документальній – нарахування та сплата зборів, правильність оформлення працівників, трудові договори. Предметом фактичної стають патенти, ліцензії, свідоцтва та інше. Підвидів контролю дуже багато (виїзна податкова перевірка, позапланова перевірка податкової тощо). У кожному разі свій порядок проведення податкової перевірки.

Як показує практика, найбільша «страшна» процедура – це виїзна перевірка. Її тривалість визначають частини 9-12 статті 111 Закону про ДПС:

  • Планова виїзна – до 20 робочих днів (малі підприємця – до 10). Можливе продовження перевірки не більше ніж на 10 днів, для малих підприємств – до 5.
  • Позапланова виїзна - 10 робочих днів (малі підприємця – до 5). Продовження можливо максимум на 5 днів, для малого бізнесу – на 2 дні.

Чому всі бояться податкової перевірки?

 

варто боятися податкової перевірки підприємства

 

Серед власників компаній і простих обивателів склався стереотип: податкова перевірка не принесе нічого хорошого. Співробітники підприємства турбується про низку проблем:

  • Втрата часу, який можна витратити на щось більш корисне.
  • А раптом знайдуть якісь порушення? І, чого доброго, ще притягнуть до кримінальної відповідальності?
  • У документах знайдуть помилки, і керівник позбавить премії, оштрафує або навіть звільнить (!).
  • протягом перевірки всі компанії знаходяться в постійній напрузі, нервують і «трепят нерви» один одному.

Але причина всіх цих занепокоєнь найчастіше лежить в підсвідомому страху власної некомпетентності. Керівник переживає, що він не проконтролював всі аспекти діяльності своєї компанії. Бухгалтер боїться, що допустив помилку через неуважність чи брак знань. Щоб успішно «пережити» процедуру, варто сконцентруватися на думці: «Я – професіонал, а податкова перевірка – звичайна справа для будь-якої компанії».

 

Кілька корисних порад для керівників і співробітників

 

Щоб податкова перевірка пройшла для всього підприємства без зайвої напруги, керівнику варто заздалегідь провести нараду. Заспокойте співробітників, поясніть їм, як буде проходити процедура. Разом ви можете виробити стратегію поведінки. Кожен повинен знати, що йому робити і як себе вести.

Звичайно, варто привести в порядок всю документацію, яка буде перевірятися. Всі необхідні документи повинні бути в наявності, зберігається безпосередньо на підприємстві у відповідних папках. Не забувайте і про електронну документацію.

Пам'ятаєте (!) – не тільки інспектор перевіряє вас, але й ви її. Співробітники повинні не втрачати пильність і спостерігати за діями перевіряючого. Якщо ви помітите якісь порушення – варто звернути на це увагу і доповісти керівництву. Оскарження податкових перевірок – це законне право будь-якої компанії. Не забувайте про це і процедура більше не буде здаватися вам «кінцем світу».

x

Дякуємо! Ми зв'яжемося з Вами найближчим часом.

lorem ipsum